Fakültemiz Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selhan KARAGÖZ Stanford Üniversitesi

Fakültemiz Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selhan KARAGÖZ Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesine girmeyi başardı.

Fakültemiz Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selhan Karagöz Stanford Üniversitesi koordinasyonuyla yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen araştırma sonucunda “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı. 

Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selhan KARAGÖZ, 7 milyon araştırmacı üzerinde yapılan araştırma sonucunda, Dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı tarafından belirlenen  dünyanın en prestijli dergileri arasında yer alan Plos Biology dergisinde yayımlanan “Dünyanın en etkili bilim insanları” listesinde yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Hollanda’dan bilim insanlarının oluşturduğu ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmada; bilim insanlarının yayın sayıları, atıf sayıları, h-indeksi, yazar sıralamaları, dergilerin çeyrek değerleri gibi farklı değişkenler kullanılarak bilimsel etki endeksi oluşturuldu.  Liste hazırlanırken, alanında en az 5 makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirildi ve 1996-2019 yılları arasında “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden elde edilen bilgilere göre, dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı belirlendi. Bilimsel göstergeler ışığında yapılan hesaplamaların ardından, 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında oluşturulan her bilim insanının çalışma alanı için “Yıllık Etki” ve “Kariyer Boyu Etki” şeklinde iki tür sıralama listesi oluşturuldu. 

Fakültemiz Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selhan KARAGÖZ “Dünyanın en etkili bilim insanları listesinde yer almaktan dolayı gurur duydum. Çalışmalarımız başta hidrotermal ve piroliz  olmak üzere termokimyasal dönüşüm teknolojilerini kullanarak biyokütleden biyoyakıt ve değerli kimyasalların eldesi üzerine yoğunlaşmaktadır. Genç akademisyenlere tavsiyelerim bahane üretmeden çok çalışmak, yurtdışı ile sürekli bağlantı halinde olmak, ortak projeler ve etki değeri yüksek uluslararası dergilerde makaleler yapmak şeklindedir. Bu vesile ile kıymetli çalışma arkadaşım Doç. Dr. Kubilay TEKİN başta olmak üzere Karabük Üniversitesi  Biyoenerji Araştırma Grubu (BAG) üyelerine ve öğrencilerime teşekkürü bir borç bilirim.” şeklinde açıklama yaptı.

Üniversitemiz  Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’tan tebrik

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik POLAT “Dünyanın en etkili bilim insanları” listesine girmeye hak kazanan öğretim üyemizi tebrik ederek plaket ve belgelerini takdim etti.  Polat konuşmasında “Üniversitemizin Dünyanın önde gelen üniversitelerini derecelendiren ve dünya üniversitelerinin stratejik hedeflerine ulaşmalarında yol gösterici olan kuruluşu Times Higher Education (THE)’ın 2021 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında “Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi” arasında olmasında kalite ve hacim bakımından yapılan bu türde akademik çalışmalar, atıflar ve projeler etkilidir. Bu anlamda da hocalarımızın akademik çalışmaları önem arz etmektedir. Karabük Üniversitesini her alanda yukarılara taşıyan bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, Prof. Dr. Selhan Karagöz hocama bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.